Η Αγγλία νικάει τη Σκωτία, αλλά δεν μπορεί να αποφύγει τη θλίψη της βρετανικής ομάδας στους Ολυμπιακούς

<span>Φωτογραφία: Carl Recine/Reuters</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/r_oWMQFHVSQL_HWryixUZQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com1217476/el/ cc1 a4684a8098″ data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/r_oWMQFHVSQL_HWryixUZQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 468 4a8098″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Carl Recine/Reuters

Μια αγωνιώδης αναμονή, στη συνέχεια ολοκληρωτική απογοήτευση. Κανείς δεν μπορούσε να αμφισβητήσει την προσπάθεια, την καρδιά ή το κίνητρο των Lionesses της Sarina Wiegman, έξι γκολ κόντρα στη Σκωτία δεν ήταν αρκετά για να κλείσει η διαφορά τερμάτων από την Ολλανδία, με τους Ολλανδούς να κερδίζουν 4-0 στις καθυστερήσεις για να εξασφαλίσουν την πρώτη θέση και την πρόοδο από τα έθνη τους. Ο όμιλος του πρωταθλήματος μπροστά από την Αγγλία.

Δεν ήταν ένα εξαιρετικό βουνό, ένα μπρος-πίσω γκολ που σημείωσε η Αγγλία εναντίον της Σκωτίας και της Ολλανδίας στη νίκη τους επί του Βελγίου και στη συνέχεια μια πιο αργή επανεκκίνηση μετά την ανάπαυλα για τους Ολλανδούς, αφήνοντας την Αγγλία να περιμένει νέα για το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι . παιχνίδι πριν ο πόνος χαραγμένος στα πρόσωπά τους σχηματίσει έναν κύκλο.

Σχετίζεται με: Σκωτία 0-6 Αγγλία: Women’s Nations League – live

Θα υπάρχουν αμφιβολίες για τις προσπάθειες της Σκωτίας, η αμυντική κατάρρευση στο Hampden Park σχεδόν θα βοηθήσει την Αγγλία να κερδίσει μια θέση στην ομάδα GB στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αλλά αυτό θα ήταν άδικο. Η διαφορά κλάσης μεταξύ των πρωταθλητών Ευρώπης, στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, και των βόρειων γειτόνων τους, στην 23η θέση, είναι ξεκάθαρη και ο προπονητής Pedro Martínez Losa δεν ήταν πειστικός ως υπεύθυνος.

Υπήρξαν δύο αλλαγές στην ομάδα της Αγγλίας καθώς προήλθαν από δύο γκολ κάτω για να κερδίσουν τη νίκη με 3-2 επί της Ολλανδίας που θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόοδο το βράδυ της Παρασκευής. Η Beth Mead επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα για πρώτη φορά από τότε που υπέστη κάκωση πρόσθιου χιαστού πριν από λίγο περισσότερο από ένα χρόνο, έχοντας αποδείξει ότι άξιζε να βγει από τον πάγκο στο ημίχρονο απέναντι στους Ολλανδούς για να δώσει λίγη αμεσότητα στο παιχνίδι της Αγγλίας. Η Κλόε Κέλι πήγε στον πάγκο στη θέση της, με την Εσμέ Μόργκαν, η οποία αντικατέστησε τον Τζες Κάρτερ στο δεύτερο μισό του αγώνα με την Ολλανδία, δίπλα στον συμπαίκτη της Μάντσεστερ Σίτι, Άλεξ Γκρίνγουντ στην άμυνα.

Ο Martínez Losa άλλαξε τέσσερις παίκτες από την ομάδα που ισοφάρισε 1-1 με το Βέλγιο την Παρασκευή, με τον Lee Alexander να αντικαθιστά τον πρώην Άγγλο διεθνή Sandy MacIver στο γκολ και τους Kirsty Hanson, Emma Murkandi και Rachel McLauchlan στην αρχική ενδεκάδα.

Ο Wiegman προέτρεψε τους παίκτες του να «τρελαθούν από το πρώτο λεπτό» κόντρα στη Σκωτία, προειδοποιώντας «αλλά δεν θέλετε να είστε ασταθείς» και η Αγγλία βγήκε από τα μπλοκ αναζητώντας ένα πρώιμο γκολ για να επιβεβαιώσει την εξουσία της στην ισοπαλία. Αν υπήρχε αμφιβολία για τις προθέσεις της Σκωτίας εναντίον της Αγγλίας, με τη Λούσι Μπρόνζ να αποκαλεί κατηγορίες ότι οι Σκωτσέζοι παίκτες μπορεί να αισθάνονται αντικρουόμενοι σχετικά με την πιθανότητα να προκριθούν στους Ολυμπιακούς όπως η Αγγλία, «η πιο αγενής που έχω ακούσει ποτέ» και η Σκωτία Η αρχηγός Ρέιτσελ Κόρσι το χαρακτήρισε «ασέβεια» και «εξωφρενικό», όσοι κοιμήθηκαν, τουλάχιστον προσωρινά, στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Μπρόνζε να φτάνει στο τέλος δύο φορές, ενώ η Σκωτία προσπάθησε να κάνει καλή εντύπωση από νωρίς.

Αν η Αγγλία έπαιξε καλά στο πρώτο 10λεπτο κόντρα στους Ολλανδούς και γρονθοκόπησε στην κόντρα στο 12ο λεπτό, κόντρα στη Σκωτία δεν υπήρχε κίνδυνος. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν προβάδισμα για να πιέσουν τους Ολλανδούς, αφού το κόρνερ του Μιντ που έστειλε ο Γκρίνγουντ πέρασε αμαρκάριστο.

Λίγες στιγμές αργότερα, η Λίζα Έβανς έπεσε στη μεγάλη περιοχή υπό την πίεση του Μπρόνζ, αλλά οι εκκλήσεις για πέναλτι απορρίφθηκαν καθώς ο δεξιός μπακ δεν κατάφερε να πιάσει τα πόδια του επιθετικού.

Αυτή η σπάνια επιδρομή ενθαρρύνθηκε από ένα φωνητικό πλήθος από τη Σκωτία, στο οποίο ακούγονταν ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Αφού η Λόρεν Χεμπ έτρεξε ελεύθερη στα δεξιά, ένα αισιόδοξο «έλα, Λόρεν» συνάντησε μια χαρούμενα χοντρή Σκωτσέζικη «σκάσε!» πίσω από το κουτί τύπου.

Αν ήταν φιλικό στην κερκίδα, ήταν πολύ λιγότερο φιλικό στο γήπεδο. Η Αγγλία έφτασε κοντά στο δευτερόλεπτο, με τους Ολλανδούς να προηγούνται έναντι του Βελγίου, όταν ο επιθετικός της Τσέλσι, Τζέιμς, έσκασε στη μεγάλη περιοχή πριν περάσει τη μπάλα στον Χεμπ στο μακρινό δοκάρι, ο οποίος σούταρε από κοντά στη βάση του δοκάρι.

Οκτώ λεπτά αργότερα διπλασίασαν το προβάδισμά τους. Το κόρνερ του Μιντ εκτράπηκε και διώχτηκε από τον επιθετικό της Άρσεναλ, για να απομακρυνθεί ξανά, και καθώς οι παίκτες της Αγγλίας έκαναν έκκληση για χάντμπολ, ο Τζέιμς έστειλε τη μπάλα προς το τέρμα, αλλά έκανε μια απότομη εκτροπή που έχασε τον Alexander και πέταξε μέσα.

Δεν ήταν όμορφο, αλλά η Αγγλία έκλεινε τη διαφορά τερμάτων έναντι της Ολλανδίας. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζέιμς έκανε μια πιο χαρακτηριστική κίνηση, με όμορφο σουτ στην πάνω γωνία της περιοχής.

Στις καθυστερήσεις στο τέλος του ημιχρόνου, ο Τζέιμς θα γινόταν ο σκόρερ του γκολ που θα έβαζε ξανά την Αγγλία στην κορυφή του ομίλου, περνώντας στον Μιντ στο μακρινό δοκάρι για να γκρεμίσει ο επιθετικός και να πυροβολήσει πάνω από έναν ανυπεράσπιστο Αλέξανδρο.

Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στην Αγγλία ήρθε λίγο μετά την επανέναρξη, με την Τζόρτζια Στάνγουεϊ να κερδίζει τον Κόρσι στην άσπρη γραμμή προτού το στείλει στη μέση για τον Φραν Κίρμπι να σκοράρει από κοντά.

Όμως η ανάσα δεν κράτησε πολύ, με την Ολλανδία να σκοράρει για άλλη μια φορά. Ο Wiegman αντικατέστησε τη νικήτρια του αγώνα της Παρασκευής Ella Toone και την Alessia Russo στη θέση των Kirby και Mead.

Ήταν σχεδόν καταστροφή για την Αγγλία όταν ο Ερπς απέτυχε να συνέλθει από τα πόδια της Κίρστι Χάνσον, αλλά ο Σκωτσέζος επιθετικός σούταρε άουτ σε κενή εστία καθώς έκλεισε η γωνία.

Μια σωτηρία στην παράταση από την κεφαλιά της αναπληρωματικής Μάρθα Τόμας με τέρμα το γκάζι από τη Μέρι Ερπς θα κρατούσε την Αγγλία στη μάχη και, με τους Ολλανδούς να σκοράρουν στο 91ο λεπτό, η δυνατή κεφαλιά του Μπρόνζε σήμαινε ότι η Αγγλία έμεινε για δύο λεπτά πριν αποκλειστεί. σκόραρε στο 95′ για να συντρίψει τους Λιονταρίνες.