Η Ιταλία στον τελικό του Davis Cup μετά την εκπληκτική επιστροφή του Sinner νίκησε τον Djokovic

By | November 26, 2023

Το Davis Cup έχει έναν τρόπο να σηματοδοτεί κομβικές στιγμές στην καριέρα ενός παίκτη, αποκαλύπτοντας ιδιότητες που μερικές φορές μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο καθώς υπομένεις την πίεση να κουβαλάς τις ελπίδες μιας ολόκληρης ομάδας, όχι μόνο των δικών σου. Καθώς ένα θορυβώδες πλήθος μέσα στο Palacio de Deportes της Μάλαγα φώναζε το όνομά του, ο Jannik Sinner φάνηκε να κάνει ένα σημαντικό βήμα μπροστά καθώς οδήγησε την Ιταλία στη νίκη 2-1 επί της Σερβίας και στον τελικό του Davis Cup για πρώτη φορά από το 1998.

Στην τρίτη του μάχη σε 11 ημέρες με το νούμερο 1 του κόσμου, ο Sinner άφησε πίσω τον Novak Djokovic με 4-5, 0-40 στο σερβίς του, τριπλό match point στο τελευταίο σετ ενός απίστευτου αγώνα. Κάπως, απίθανα, συνήλθε για να κερδίσει τον Τζόκοβιτς με 6-2, 2-6, 7-5. Στη συνέχεια επέστρεψε στο καθοριστικό διπλό μαζί με τον Lorenzo Sonego και το ζευγάρι νίκησε τους Djokovic και Miomir Kecmanovic με 6-3 6-4 για να σφραγίσει την ισοπαλία.

Η περσινή δευτεραθλήτρια Αυστραλία περιμένει την Ιταλία στον τελικό της Κυριακής, αφού κέρδισε τη Φινλανδία με 2-0 την Παρασκευή.

Σχετίζεται με: Η αδυσώπητη Αυστραλία κέρδισε τη Φινλανδία για να φτάσει ξανά στον τελικό του Davis Cup

«Είμαι πολύ χαρούμενος για όλους μας, για την ομάδα και αύριο έχουμε μια μεγάλη ευκαιρία», είπε ο Sinner. «Το ξέρουμε, αλλά από την άλλη, ας προσπαθήσουμε να παραμείνουμε όσο πιο χαλαροί γίνεται, ξέρετε, να έχουμε ένα χαμόγελο στα κεφάλια μας, το οποίο είναι επίσης σημαντικό, και μετά να είμαστε χαρούμενοι που είμαστε εδώ, σωστά; Δεν είναι τόσοι πολλοί – για μένα είναι η πρώτη φορά που μπορούμε να παίξουμε σε τελικό Davis Cup, που σημαίνει πολλά για εμάς».

Πριν η ισοπαλία μετατραπεί σε τρέλα, ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου με άλλη μια λαμπρή εμφάνιση από τον Κετσμάνοβιτς, ο οποίος σφράγισε τον πρώτο βαθμό για τη Σερβία με μια εντυπωσιακή νίκη με 6-7 (7), 6-2, 6-1 επί του Λορέντζο Μουσέτι.

Το νούμερο 1 στον κόσμο και ο δεύτερος καλύτερος παίκτης στον κόσμο τους τελευταίους μήνες επέστρεψε για να αγωνιστεί. Στη φάση των ομίλων του ATP Finals, ο Sinner μονομάχησε με τον Djokovic για τρεις ώρες για να κερδίσει την πρώτη του νίκη επί του 24 φορές πρωταθλητή Grand Slam, αλλά ο Σέρβος κέρδισε όταν είχε πραγματικά σημασία, διαλύοντας τον Sinner για να κερδίσει τον τελικό.

Αυτή τη φορά, ο Sinner ξεκίνησε τον αγώνα ατμίζοντας τη μπάλα και από τις δύο πλευρές, αποφασισμένος να μπει στο γήπεδο και να πάρει τον έλεγχο της γραμμής βάσης όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Ο 22χρονος επιτέθηκε συνεχώς στον Τζόκοβιτς με τον ρυθμό του και το βάρος του σουτ, σπρώχνοντάς τον από την κορυφή της γραμμής βάσης καθώς προχωρούσε στο σετ.

Ο Τζόκοβιτς ήταν σαφώς φλατ, αλλά άρχισε να βρίσκει αρκετή ένταση στο δεύτερο σετ όταν σέρβιρε άριστα και η άμυνά του άρχισε να βγάζει λάθη από τον Ιταλό. Ο 36χρονος τελείωσε το σετ στην κορυφή της γραμμής βάσης, ξεφορτώνοντας το forehand του για να αναγκάσει ένα τρίτο σετ.

Στο τελικό σετ το επίπεδο ανέβηκε στα ύψη, με τους δύο παίκτες να σερβίρουν καλά και να επιτίθενται χωρίς δισταγμό. Αλλά πάντα φαινόταν να κατευθύνεται προς μια κατεύθυνση. Ο Τζόκοβιτς πιέζει συνεχώς τα σερβίς παιχνίδια του Sinner ενώ ξεπερνά τα δικά του. Το προβάδισμα του 0-40 στο σερβίς του Sinner φαινόταν η αναπόφευκτη συνέπεια της απόδοσής του.

Ωστόσο, από το triple match point και κάτω, ο Sinner σηκώθηκε και έδειξε την αντοχή του. Υπηρέτησε έξω από τον εαυτό του, επιτίθεται και προχωρώντας. Σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους για να κρατηθεί και στη συνέχεια, καθώς το πλήθος φώναζε το όνομα του Ιταλού, ήταν ο Τζόκοβιτς που έπεσε υπό πίεση. Τερμάτισε ένα κακό σερβίς με 5-5 με χαμένο σερβίς και βόλεϊ και ο Sinner ολοκλήρωσε μια εκπληκτική επιστροφή και νίκη στο ματς της ζωής του με άμυνα χωρίς νεύρα.

Τριάντα λεπτά αργότερα, Σίνερ και Τζόκοβιτς έκαναν ξανά ζέσταμα πριν το καθοριστικό διπλό. Ο Τζόκοβιτς απλά δεν είναι τόσο ικανός στο διπλό όσο στο απλό. Με τα καλύτερα σερβίς, τα όπλα και την επιθυμία να κλείνουν συνεχώς τα δίχτυα, οι Sinner και Sonego διατήρησαν το θάρρος τους σε δύο τεταμένα σετ και σημείωσαν μια απίστευτη ισοπαλία.

Στη συνέχεια, ο Τζόκοβιτς εξήρε την απόδοση του Σίνερ και τον συνεχάρη, αλλά δεν έκρυψε την απογοήτευσή του: «Προσωπικά για μένα είναι μεγάλη απογοήτευση, γιατί αναλαμβάνω την ευθύνη, προφανώς έχοντας τρεις πόντους αγώνα, είμαι τόσο κοντά στη νίκη. Ναι, είναι πραγματικά ατυχές. Αυτό είναι άθλημα. Όταν χάνεις από τη χώρα σου, το πικρό συναίσθημα είναι ακόμη μεγαλύτερο», δήλωσε.

Με τις δύο νίκες του, ο Sinner τελειώνει ένα γόνιμο απόγευμα ως ο πρώτος παίκτης που νίκησε τον Τζόκοβιτς δύο φορές σε μια μέρα και είναι ο πρώτος που ανακάμπτει από ένα έλλειμμα τριπλού πόντους αγώνα εναντίον του Τζόκοβιτς. Έσπασε επίσης το σερί νικών Davis Cup 21 αγώνων του Σέρβου, το οποίο χρονολογείται από το 2011.

• Πραγματοποιήστε λήψη της εφαρμογής Guardian από το iOS App Store στο iPhone ή το Google Play Store στο Android αναζητώντας “The Guardian”.

• Εάν έχετε ήδη την εφαρμογή Guardian, βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε την πιο πρόσφατη έκδοση.

• Στην εφαρμογή Guardian, πατήστε το κουμπί Μενού στην κάτω δεξιά γωνία, μεταβείτε στις Ρυθμίσεις (το εικονίδιο με το γρανάζι) και μετά στις Ειδοποιήσεις.

• Ενεργοποιήστε τις αθλητικές ειδοποιήσεις.

Δεν υπήρχε ποτέ καμία αμφιβολία για τις καθαρές, καταστροφικές βολές του Sinner και το όλο και πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι που έχτιζε γύρω από αυτά τα στοιχεία. Αλλά αφού ξεκίνησε τη χρονιά με αμφιβολίες για την ψυχική του αντίσταση ενάντια στους καλύτερους παίκτες στις πιο σημαντικές στιγμές, την τελειώνει δείχνοντας ότι είναι ικανός να ανταγωνιστεί για όλους τους μεγαλύτερους τίτλους τα επόμενα χρόνια.