Η σύγκρουση στη LaLiga της Γρανάδας με την Αθλέτικ Μπιλμπάο διακόπηκε μετά τον θάνατο ενός οπαδού της

By | December 11, 2023

Ο αγώνας της LaLiga της Γρανάδας εναντίον της Αθλέτικ Μπιλμπάο εγκαταλείφθηκε μετά τον θάνατο ενός οπαδού της έδρας στο Estadio Nuevo los Carmenes, ενώ η Girona επέστρεψε αργότερα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με μια εκπληκτική νίκη 4-2 επί της Καταλανικής αντιπάλου Μπαρτσελόνα.

Η Μπιλμπάο προηγήθηκε με ένα νωρίς γκολ του Ινάκι Γουίλιαμς, πριν το παιχνίδι διακοπεί μετά από περίπου 15 λεπτά όταν οι διαιτητές ειδοποιήθηκαν για πρόβλημα στις εξέδρες.

Καθώς το άτομο έλαβε συνεχιζόμενη ιατρική περίθαλψη, οι παίκτες κατέληξαν να απομακρυνθούν από το γήπεδο.

Η LaLiga επιβεβαίωσε αργότερα ότι ο οπαδός πέθανε και ο αγώνας θα επαναπρογραμματιστεί.

Μια δήλωση από τη Γρανάδα πρόσθεσε: «Θέλουμε να στείλουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους, καθώς και σε ολόκληρη την οικογένεια της Γρανάδας».

Μετά από συζητήσεις μεταξύ των συλλόγων και των διοικητικών οργάνων, αποφασίστηκε ότι το παιχνίδι θα επαναπρογραμματιστεί για τη Δευτέρα, ξεκινώντας ξανά μετά από 17 λεπτά.

Σε δήλωση του πρωταθλήματος ανέφερε: «Μετά από αίτημα της LALIGA, ο δικαστής αγώνων RFEF (Βασιλική Ισπανική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία) αποφάσισε ότι ο αγώνας Γρανάδα-Ατλέτικο, που διακόπηκε σήμερα λόγω του θανάτου ενός οπαδού κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα συνεχιστεί αύριο – 11 Δεκεμβρίου – στις 9 μ.μ. Ο αγώνας θα ξαναρχίσει μετά από 17 λεπτά».

Καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης μπορούσε μόνο να ισοφαρίσει με τη Ρεάλ Μπέτις το Σάββατο, η Χιρόνα άδραξε την ευκαιρία να εκπλήξει την Μπάρτσα στο Estadi Olimpic Lluis Companys.

Ο Άρτεμ Ντόβμπικ έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην καλομαθημένη ομάδα του Μίχελ προτού ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκοράρει με κεφαλιά για την ισοφάριση.

Ο αριστερός μπακ Miguel Gutierrez έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά πριν από το ημίχρονο και ο αναπληρωματικός Valery πρόσθεσε ένα τρίτο αργά.

Αν και ο Ιλκάι Γκουντογκάν έκανε ένα πίσω για την Μπάρτσα στις καθυστερήσεις, ο Κριστιάν Στουάνι πέτυχε το τέταρτο γκολ της Χιρόνα για να σφραγίσει μια αξέχαστη νίκη που την αφήνει δύο βαθμούς μακριά στην κορυφή.

Στα άλλα παιχνίδια της Κυριακής, η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε την Αλμερία με 2-1 χάρη στα γκολ του πρώτου ημιχρόνου των Αλβάρο Μοράτα και Άνχελ Κορέα για την όγδοη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν, ενώ αγωνιζόταν για τον υποβιβασμό της Κάντιθ, ισοφάρισε 1-1 εντός έδρας με την Οσασούνα.

Στη Serie A, ο Romelu Lukaku σκόραρε από νωρίς και αργότερα αποβλήθηκε καθώς η Roma ισοφάρισε 1-1 εντός έδρας με τη Fiorentina και τελείωσε με εννέα παίκτες.

Ο Ρομέλου Λουκάκου, από τη Ρόμα, αντιδρά μετά από κόκκινη κάρτα

Ο Ρομέλου Λουκάκου δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο (Γκρεγκόριο Μπόργια/AP)

Ο Βέλγος επιθετικός Λουκάκου έβαλε μπροστά την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο μετά από πέντε λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι μειώθηκαν στους 10 μόλις μετά το 60ο λεπτό, όταν ο μπακ Νικόλα Ζαλέφσκι δέχθηκε δεύτερη προειδοποίηση.

Ο Μαρτίνεθ Κουάρτα ισοφάρισε προτού ο Λουκάκου λάβει απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα άσχημο τάκλιν στον Κρίστιαν Κουάμε.

Η Μπολόνια βρίσκεται στην πέμπτη θέση, ισοβαθμώντας με τη Ρόμα με 25 βαθμούς, αφού ο Joshua Zirkzee σκόραρε δύο φορές στη νίκη 2-1 επί της Salernitana.

Ένα γκολ αργά από τον Dany Mota έδωσε στη Monza μια νίκη με 1-0 επί της Τζένοα, ενώ η Frosinone και η Torino έπαιξαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην Μπουντεσλίγκα, η πρωτοπόρος Μπάγερ Λεβερκούζεν έπρεπε να αρκεστεί στην ισοπαλία 1-1 με την τρίτη Στουτγάρδη.

Η Λεβερκούζεν προσπαθούσε να αξιοποιήσει στο έπακρο την ήττα της Μπάγερν Μονάχου με 5-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης το Σάββατο, αλλά έμεινε πίσω όταν ο Κρις Φούχριχ έβαλε μπροστά τη Στουτγάρδη λίγο πριν το ημίχρονο.

Αν και ο Florian Wirtz ισοφάρισε τους φιλοξενούμενους αμέσως μετά την επανέναρξη, η Λεβερκούζεν –που παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις αυτή τη σεζόν– δεν μπόρεσε να βρει νικητή, τώρα τέσσερις βαθμούς διαφορά από την Μπάγερν αλλά έχοντας παίξει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο άλλο παιχνίδι της Κυριακής, η Κολωνία έπαιξε ισόπαλη χωρίς τέρματα εντός έδρας με τη Μάιντς.

Η Νις διατήρησε την πίεση στην κορυφή της Ligue 1 μετά το γκολ του Jeremie Boga αργά, εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 στην Allianz Riviera για να επιστρέψει στη δεύτερη θέση και τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ σημείωσε χατ-τρικ καθώς η Λυών που βρίσκεται στην τελευταία θέση κέρδισε την επίσης μαχόμενη Τουλούζη με 3-0 για να αυξήσει τις ελπίδες της για επιβίωση.

Το γκολ του Jeremy Le Douaron στο δεύτερο ημίχρονο είδε τη Brest να κερδίζει 1-0 στο Metz, ενώ ο Abakar Sylla σκόραρε στις καθυστερήσεις καθώς η Στρασβούργο κέρδισε τη Le Harve με 2-1 για να τερματίσει χωρίς γκολ μεταξύ Clermont και Lille.

Στον τελευταίο αγώνα της Κυριακής, η Μαρσέιγ πέρασε στην πρώτη εξάδα μετά τη νίκη με 4-2 επί της Λοριάν, όπου ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και ο Τζόναθαν Κλάους δέχθηκε κόκκινη κάρτα αργά στο τέλος του αγώνα.