Η Τσέλσι επιβίωσε από την απόλυση του αρχηγού για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα στη δραματική νίκη επί της Μπράιτον

By | December 3, 2023

Η Τσέλσι μπορεί τουλάχιστον να διεκδικήσει την πρώτη θέση αυτή τη σεζόν, αλλά η πρωτοπορία για κίτρινες και κόκκινες κάρτες θα αφήσει τον προπονητή Mauricio Pochettino γκρίζο με αυτόν τον ρυθμό.

Επιστρέφοντας στη γραμμή μετά τη δική του τιμωρία, ο Ποκετίνο είδε τον αρχηγό της Τσέλσι να βλέπει κόκκινο για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, αλλά αυτή τη φορά η ομάδα 10 παικτών του σχεδόν κατάφερε να πάρει και τους τρεις βαθμούς.

Μόλις πριν από λίγες εβδομάδες, ο Ποτσετίνο έδειξε τα μαλλιά του στο στήθος του σε μια συνέντευξη Τύπου πριν από τον αγώνα για να αποδείξει ότι τα σκούρα μαλλιά του είναι φυσικά, αλλά δεν θα αργήσει να γκριζάρει αν η πειθαρχία της Τσέλσι δεν βελτιωθεί – αν και αφού επέμεινε ότι ήταν ευχαριστημένος με τη μαχητικότητα των παικτών του.

Ο Ποτσετίνο ενεπλάκη στο τελευταίο σφύριγμα καθώς οι δύο ομάδες παικτών συγκρούστηκαν και ο προπονητής της Μπράιτον Ρομπέρτο ​​Ντε Ζέρμπι πλησίασε τον διαιτητή Κρεγκ Πάουσον και τους διαιτητές του αγώνα. Ο Άνταμ Λαλάνα, ο πρώην τερματοφύλακας της Μπράιτον Ρόμπερτ Σάντσες και ο Λέβι Κόλγουιλ, ο οποίος πέρασε την περασμένη σεζόν ως δανεικός στην Amex, ήταν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι.

Ο Mauricio Pochettino διαμαρτύρεται με τον Pascal Gross και τον Levi Colwill να παρεμβαίνει καθώς τα πράγματα γίνονται τεταμένα στο τελευταίο σφύριγμαΟ Mauricio Pochettino διαμαρτύρεται με τον Pascal Gross και τον Levi Colwill να παρεμβαίνει καθώς τα πράγματα γίνονται τεταμένα στο τελευταίο σφύριγμα

Και οι δύο προπονητές υποστήριξαν τη σειρά στο τέρμα, με τον Ντε Ζέρμπι να ισχυρίζεται ότι «συγχαρεί» τον Πάουσον, τις αποφάσεις του οποίου αρνήθηκε να σχολιάσει, και τον Ποκετίνο να λέει: «Είναι ποδόσφαιρο, είναι συναρπαστικό. Η αντίδρασή μας και η αντίδραση του Μπράιτον είναι φυσιολογική. Όλοι αρχίσαμε να μιλάμε στη μέση, ο διαιτητής ήταν εκεί, πήγα να μιλήσω και ήθελα να μιλήσω και «α, γιατί με πιέζεις» και έγινε τεράστιο χάος».

Τουλάχιστον ο χαρακτήρας που ήθελε να δει ο Ποτσετίνο μετά τη συνθηκολόγηση της Νιούκαστλ αποδείχτηκε, καθώς η Τσέλσι προσκολλήθηκε σε 10 παίκτες, παραλίγο να αφήσει την Μπράιτον να μπει κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων.

Την περασμένη εβδομάδα ήταν ο Ρις Τζέιμς που πήρε δύο ανόητες κίτρινες κάρτες και απέναντι στην Μπράιτον ο Κόνορ Γκάλαχερ πήρε δύο κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας σε μπελάδες την Τσέλσι.

Ο Γκάλαχερ ήταν αρχηγός της ομάδας απουσία του Τζέιμς, ο οποίος είχε ήδη εκτίσει αποβολή ενώ τραυματίστηκε νωρίτερα αυτή τη σεζόν για κριτική στους διαιτητές μετά την ήττα από την Άστον Βίλα.

Όμως, όπως έκανε ο Τζέιμς σε μερικές περιπτώσεις, ο Γκάλαχερ έχασε την ψυχραιμία του αφού δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 14 λεπτών όταν η Τσέλσι ήταν κάτω.

Η πρώτη του κίτρινη κάρτα για ένα φάουλ στον Facundo Buonanotte ήρθε λίγο αφότου ο Colwill έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Chelsea. Και στη συνέχεια, δύο λεπτά αφότου ο Buonanotte απέκρουσε το ένα για τους φιλοξενούμενους, ο Gallagher έλαβε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μια ηλίθια πρόκληση στον Billy Gilmour.

Ο Φακούντο Μπουονανότε σημείωσε το πρώτο γκολ της ΜπράιτονΟ Φακούντο Μπουονανότε σημείωσε το πρώτο γκολ της Μπράιτον

Ο Φακούντο Μπουονανότε σκόραρε για την Μπράιτον στο τέλος ενός διασκεδαστικού πρώτου ημιχρόνου – REUTERS/DYLAN MARTINEZ

Ο Ποκετίνο αμφισβήτησε την αποβολή, αλλά επαίνεσε τον χαρακτήρα της ομάδας του, τον οποίο κάλεσε τους παίκτες του να δείξουν κατά τη διάρκεια της ομιλίας της ομάδας στο ημίχρονο.

«Δεν ήταν αποβολή, αυτή είναι η γνώμη μου. Ίσως κάνω λάθος», είπε ο Ποτσετίνο. «Τέτοιου είδους περίοδοι συμβαίνουν. Ήμασταν λίγο πιο επιθετικοί μετά τη Νιούκαστλ. Έπρεπε να δείξουμε τα αληθινά μας χρώματα. Θέλαμε να παίξουμε καλά, να είμαστε επιθετικοί και να δείξουμε ότι νοιαζόμαστε. Θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Νομίζω ότι η ομάδα ήταν πολύ καλή. Το πλήθος ήταν περήφανο.

«Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες και τον χαρακτήρα που έχουν δείξει. Τους είπα στο ημίχρονο, εντάξει, είναι 2-1 για εμάς, αλλά χαίρομαι που συνέβη γιατί είναι μια μεγάλη ευκαιρία για εμάς, είναι μεγάλη πρόκληση, έλα, τώρα πρέπει να δείξουμε ότι είμαστε ομάδα. Αυτό θα μας κάνει καλύτερους».

Ο Ποτσετίνο τόνισε ότι η Τότεναμ είχε δύο παίκτες που αποβλήθηκαν εναντίον της ομάδας του νωρίτερα αυτή τη σεζόν, αλλά το πειθαρχικό ρεκόρ της Τσέλσι είναι το χειρότερο στο πρωτάθλημα. Ο Νίκολας Τζάκσον, έχει τόσες κίτρινες κάρτες όσα γκολ (επτά) και έχει ήδη εκτίσει τιμωρία. Ο Moises Caicedo και ο πρώτος σκόρερ Enzo Fernandez έλαβαν κίτρινες κάρτες που σήμαιναν, όπως και ο Raheem Sterling, ότι απέχουν μόλις μία ακόμη κίτρινη κάρτα από την τιμωρία.

Η Τσέλσι βρισκόταν στην πορεία για ένα άνετο απόγευμα πριν την αποβολή του Γκάλαχερ χάρη στα γκολ του Φερνάντεθ, το πρώτο του στο πρωτάθλημα, και του Κολγουίλ, το πρώτο του για τους γηπεδούχους.

Και τα δύο γκολ προήλθαν από κεφαλιές, με τον Fernandez να σκοράρει από κοντά, αφού ο Benoit Badiashile έκανε καλή σέντρα και ο Colwill μετέτρεψε την κεφαλιά του Jackson από κόρνερ του Gallagher. Ο Γκίλμουρ προσπάθησε να διώξει την κεφαλιά του Κόλγουιλ αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Ο τερματοφύλακας της Μπράιτον, Τζέισον Στιλ, έκανε εξαιρετική απόκρουση από τον δικό του παίκτη, Κάρλος Μπαλέμπα, προτού ο Μπουονανότε μειώσει το προβάδισμα της Τσέλσι κόβοντας μέσα τον Κόλγουιλ και διώχνοντας ένα τέλειο σουτ με το αριστερό πόδι πέρα ​​από τον Ρόμπερτ Σάντσες.

Ο Ντε Ζέρμπι έκανε τετραπλή αλλαγή για τη Μπράιτον με κάτι περισσότερο από μία ώρα να απομένει, στέλνοντας στους Καόρου Μίτομα, Ζοάο Πέδρο, Πασκάλ Γκρος και Τζέιμς Μίλνερ. Η κίνηση απέτυχε, ωστόσο, καθώς η πρώτη συνεισφορά του Μίλνερ ήταν να παραχωρήσει το πέναλτι που επέτρεψε στον Φερνάντες να επαναφέρει το προβάδισμα των δύο τερμάτων της Τσέλσι.

Μια ωραία κίνηση μεταξύ του Στέρλινγκ και του Τζάκσον οδήγησε τον Mykhailo Mudryk να φτάσει στο σπίτι και έπεσε κάτω από την απόπειρα πρόκλησης του Milner. Ο διαιτητής Pawson αρχικά δεν καταλόγισε το πέναλτι, αλλά το έκανε αφού τον έστειλε στο καναβάτσο ο Var και ο Fernandez σκόραρε.

Ένας άλλος αναπληρωματικός της Μπράιτον, ο Πέδρο, τράβηξε ένα πίσω με κεφαλιά από κόρνερ, δύο λεπτά μετά τα 10 λεπτά που προστέθηκαν για διακοπές για να διασφαλιστεί ένα νευρικό τελείωμα, στο οποίο η Μπράιτον έλαβε πέναλτι που δόθηκε λανθασμένα από τον διαιτητή Πάουσον, μόνο για έλεγχο του Βαρ. Δείξτε ότι η μπάλα χτύπησε ξεκάθαρα στο κεφάλι του Colwill, όχι στο χέρι του.

Ο Πασκάλ Γκρος της Μπράιτον και ο Γιαν Πολ βαν Χέκε μιλούν στον διαιτητή Κρεγκ Πάουσον στο τελευταίο σφύριγμαΟ Πασκάλ Γκρος της Μπράιτον και ο Γιαν Πολ βαν Χέκε μιλούν στον διαιτητή Κρεγκ Πάουσον στο τελευταίο σφύριγμα

Ο Πασκάλ Γκρος της Μπράιτον και ο Γιαν Πολ βαν Χέκε μιλούν στον διαιτητή Κρεγκ Πόσον στο τελευταίο σφύριγμα – Getty Images/ Mike Hewitt

Αυτή η στιγμή πυροδότησε ένα ματς μετά τον αγώνα με τους Colwill, Pochettino και Sanchez, οι οποίοι έφυγαν από το γήπεδο κουνώντας τους οπαδούς της Μπράιτον, οι οποίοι είχαν περάσει όλο το απόγευμα φωνάζοντας αισχρότητες εναντίον του.

Δεδομένου ότι αυτή ήταν μόνο η τέταρτη εντός έδρας νίκη της Τσέλσι στο πρωτάθλημα το 2023, οι οπαδοί του Στάμφορντ Μπριτζ δεν θα ανησυχούν πολύ για το πώς συνέβη. Αλλά ο Pochettino πρέπει να ελπίζει ότι η ομάδα του θα σταματήσει να του κάνει τη ζωή δύσκολη – ακόμα κι αν αυτό οφείλεται μόνο στο χρώμα των μαλλιών του.