Η Dire Man Utd έκανε τη χειρότερη επίδοση της σεζόν μετά την ήττα από την Bournemouth

By | December 9, 2023

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει δεχθεί τρία γκολ εννέα φορές αυτή τη σεζόν – PA/Martin Rickett

Η μόνη παρηγοριά για τον Erik ten Hag μια άλλη μέρα, όταν οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να εμφανιστούν και είδε τη Manchester United να δέχεται τρία γκολ για ένατη φορά αυτή τη σεζόν, ήταν ότι η Bayern Munich ήταν εξίσου κακή.

Η συντριβή της Μπάγερν με 5-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης θα μπορούσε να δώσει ώθηση στον Τεν Χαγκ καθώς ετοιμάζεται να υποδεχθεί τους πρωταθλητές Γερμανίας στο Ολντ Τράφορντ την Τρίτη.

Αλλά αν η Γιουνάιτεντ παίξει τόσο άσχημα – και ήταν δύσκολο να υπερεκτιμηθεί πόσο συγκλονιστική ήταν σχεδόν σε κάθε πτυχή του αγώνα εναντίον μιας εξαιρετικής Μπόρνμουθ – τότε θα μπορούσε να αποχαιρετήσει το Champions League.

Ως έχει, θα χρειαστούν ακόμα το παιχνίδι Γαλατασαράι-Κοπεγχάγη για να λήξει ισόπαλο, ακόμα κι αν κερδίσει την Μπάγερν, για να περάσει στη νοκ-άουτ φάση.

Ωστόσο, η Μπάγερν σίγουρα δεν θα είναι ξανά τόσο εξαντλημένη, ενώ απλά δεν ξέρεις ποια Γιουνάιτεντ θα εμφανίζεται από το ένα παιχνίδι στο άλλο.

Αυτό δεν θα μπορούσε να είναι πολύ περισσότερο δεδομένης της τολμηρής επιθετικής τους εμφάνισης στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τσέλσι την Τετάρτη. Η Μπόρνμουθ ήταν ανώτερη μέσα και έξω από την κατοχή της μπάλας σε όλο το γήπεδο, ήθελε περισσότερα και αμύνονταν και επιτέθηκαν με εξυπνάδα, συνοχή, επείγοντα χαρακτήρα, επιθετικότητα και ένταση που έρχονταν σε έντονη αντίθεση με τις γαλήνιες προσφορές των αντιπάλων της.

Η Γιουνάιτεντ έκανε θλιβερές εμφανίσεις τους τελευταίους μήνες, αλλά αυτή – η 11η ήττα της σε 23 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις και η έβδομη σε 16 αγώνες στην Πρέμιερ Λιγκ – ήταν η χειρότερη όλων των εποχών. Ακόμη χειρότερη είναι η ήττα με 1-0 από τη Νιούκαστλ το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.

Ο Μπρούνο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δείχνει ντροπαλός κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και AFC Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ στις 9 Δεκεμβρίου 2023 στο Μάντσεστερ της ΑγγλίαςΟ Μπρούνο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δείχνει ντροπαλός κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και AFC Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ στις 9 Δεκεμβρίου 2023 στο Μάντσεστερ της Αγγλίας
Ο Μπρούνο Φερνάντες θα χάσει το ταξίδι στο Άνφιλντ το επόμενο Σαββατοκύριακο λόγω αναστολής – Getty Images/Danehouse Photography

Ο Ten Hag ισχυρίζεται ότι οι παίκτες του είναι πλήρως πίσω του, αλλά εμφανίσεις όπως αυτή δεν υποδηλώνουν σχεδόν κάτι τέτοιο. Ομοίως, όταν οι παίκτες είναι δεύτεροι καλύτεροι σε κάθε τομέα – ψυχικά, σωματικά και τακτικά – τότε ο προπονητής κρύβεται για τίποτα.

Όταν η Μπόρνμουθ πέτυχε ένα τρίτο γκολ με 17 λεπτά να απομένουν στην κανονική διάρκεια, πολλοί οπαδοί της Γιουνάιτεντ αποφάσισαν ότι είχαν δει αρκετά και κατευθύνθηκαν προς την έξοδο. Στην πραγματικότητα, η Μπόρνμουθ θα έβαζε ένα τέταρτο γκολ μέσω του Dango Quattara, μετά από περισσότερη αμυντική τρέλα από τη Γιουνάιτεντ, μόνο για τους γηπεδούχους που έλαβαν παράταση από τον Var, με τον Quattara να κρίνεται σωστά ότι είχε ελέγξει καθώς πέρασε από τον Andre Onana για να σκοράρει.

Ο Boos επευφημούσε στο ημίχρονο και το τελευταίο σφύριγμα και η μοναδική αξιοσημείωτη γιορτή της ημέρας ήρθε όταν ο Anthony Martial – πώς παίζει ακόμα σε αυτόν τον ποδοσφαιρικό σύλλογο; – απομακρύνθηκε στο 56ο λεπτό και στη θέση του πήρε ο Ράσμους Χόιλουντ.

Η αντίθεση μεταξύ της απόδοσης του Μαρσιάλ και του αριθμού 9 της Μπόρνμουθ δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη και από πολλές απόψεις συνόψιζε τη διαφορά μεταξύ των δύο πλευρών. Ο Σολάνκε ήταν εξαιρετικός, βάζοντας την ομάδα του μπροστά μετά από μόλις πέντε λεπτά, με ένα καλό τελείωμα στο πρώτο ημίχρονο, το 8ο γκολ του στην Premier League στη σεζόν, μετά από σέντρα του Λιούις Κουκ μετά την αποχώρηση της Γιουνάιτεντ. Και έτσι ο τόνος δόθηκε για το απόγευμα.

Η Γιουνάιτεντ έχει μείνει πίσω στα μισά από τα 16 παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη σεζόν και έχει δεχθεί εννέα γκολ στο πρώτο μισάωρο των αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις. Στην πραγματικότητα, αυτή τη σεζόν έχουν οδηγήσει την Πρέμιερ Λιγκ στο Old Trafford για συνολικά 106 λεπτά. Δεν μπορείτε να περιμένετε να είστε ανταγωνιστικοί με τέτοια στατιστικά. Αυτή είναι μια ομάδα που τείνει να ξεκινά αργά και συχνά πυροβολείται στο πόδι.

Αυτή, από την άλλη, ήταν μια από τις σπουδαίες μέρες στην ιστορία της Μπόρνμουθ. Η βασιλεία του Andoni Iraola χρειάστηκε λίγο χρόνο για να ξεκινήσει, αλλά τώρα είναι σε ανοδική πορεία, αυτή είναι η τέταρτη νίκη του σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος. Σε όλο το γήπεδο ξεχώρισαν, από τον Solanke μπροστά μέχρι τους Marcus Tarvenier και Antoine Semenyo στα φτερά και Cook και Ryan Christie στη μεσαία γραμμή.

Ο τερματοφύλακας της Μπόρνμουθ, Νέτο, γιορτάζει το πρώτο του γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και AFC Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ στις 9 Δεκεμβρίου 2023 στο Μάντσεστερ της ΑγγλίαςΟ τερματοφύλακας της Μπόρνμουθ, Νέτο, γιορτάζει το πρώτο του γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και AFC Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ στις 9 Δεκεμβρίου 2023 στο Μάντσεστερ της Αγγλίας

Η Μπόρνμουθ έχει πλέον κερδίσει τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος – Getty Images/Simon Stacpoole

Ολόκληρη η άμυνα ήταν εξαιρετική, με τον αμυντικό Μάρκος Σενέσι να πετυχαίνει το τρίτο γκολ από κόρνερ του Ταβερνιέ, αφού ο αναπληρωματικός Φίλιπ Μπίλινγκ έκανε το 2-0 πέντε λεπτά νωρίτερα σε άλλη μία από αυτές τις εκρήξεις της Γιουνάιτεντ.

Ο Χάρι Μαγκουάιρ έβαλε τα δυνατά του και ο Σέρχιο Ρεγκιλόν προσπάθησε να δώσει ώθηση στην επίθεση από τα αριστερά, αλλά οι περισσότεροι παίκτες της Γιουνάιτεντ κρύφτηκαν ή απλά δεν τα κατάφεραν. Η κίτρινη κάρτα του Μπρούνο Φερνάντες σημαίνει ότι θα χάσει την επίσκεψη στη Λίβερπουλ την Κυριακή, αν και ο αρχηγός δεν θα λείψει σε αυτή τη διοργάνωση. Δίπλα του στη μεσαία γραμμή, ο Sofyan Amrabat έμοιαζε σαν να είχε περάσει το απόγευμα τρέχοντας μέσα από μελάσα. Το πρώτο γκολ της Μπόρνμουθ ήρθε από μια κακή πάσα του Φερνάντες που ο Σκοτ ​​ΜακΤόμινεϊ άργησε να αντιμετωπίσει. Αλλά ο Κουκ είχε προβάδισμα οκτώ γιάρδων έναντι του Αμραμπάτ προτού τον προσπεράσει για να περάσει για να τερματίσει ο Σολάνκε.

Η βασική τριάδα της Γιουνάιτεντ, ο Μαρσιάλ, ο Αντόνι και ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, ήταν τρομεροί, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Garnacho βελτιώθηκε ελαφρώς μετά το διάλειμμα. Δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για τα άλλα δύο. Επιστρέφουμε λοιπόν στον πίνακα ζωγραφικής του Ten Hag. Δεν μπορεί παρά να ελπίζει ότι η Μπάγερν θα έχει άλλη μια κακή μέρα την Τρίτη.