Ο Κάι Χάβερτς σημειώνει το πιο σημαντικό του γκολ στην Άρσεναλ στη τεταμένη νίκη επί της Μπρέντφορντ

By | November 26, 2023

Όταν ο Κάι Χάβερτς σημείωσε το πρώτο του γκολ για την Άρσεναλ, έγινε μια συντονισμένη προσπάθεια από τους παίκτες, το προσωπικό και τους οπαδούς του συλλόγου για να διασφαλιστεί ότι θα ήταν εφαλτήριο για το υπόλοιπο της σεζόν. Ο Mikel Arteta είπε μάλιστα ότι ο στόχος «μάλλον θα άλλαζε τα πάντα» για το γερμανικό μαχητικό.

Το πρόβλημα με αυτή τη στρατηγική, αν είμαστε ειλικρινείς, είναι ότι ο στόχος απλά δεν είχε σημασία. Το πρώτο του Havertz για τον σύλλογο ήταν ένα πέναλτι, που του χάρισαν οι συμπαίκτες του, στη νίκη 4-0 επί της Bournemouth ένα ηλιόλουστο απόγευμα του Σεπτεμβρίου. Οι επικριτές του το χρησιμοποίησαν ως ακόμη έναν λόγο για να τον γελοιοποιήσουν, λέγοντας στην πραγματικότητα ότι είχε κερδίσει κάποιο είδος φιλανθρωπικού βραβείου.

Αυτό μπορεί να ήταν λίγο σκληρό, αλλά το θέμα ήταν: ο Havertz χρειαζόταν ακόμα μια μεγάλη στιγμή. Μια νικητήρια παρέμβαση. Μια απογείωση. Μια ενέργεια που θα μπορούσε να του επιτρέψει να σταθεί μπροστά στους οπαδούς της Άρσεναλ και να ανακοινώσει αληθινά την άφιξή του ως βασικός παίκτης αυτού του συλλόγου.

Στο 89ο λεπτό ενός εξαντλητικού, εξαντλητικού αγώνα κόντρα σε μια πεισματάρα Μπρέντφορντ, σε ένα τσουχτερό κρύο βράδυ στο δυτικό Λονδίνο, εκείνη η στιγμή τελικά παρουσιάστηκε. Όταν η σέντρα του Μπουκάγιο Σάκα στράφηκε προς το μακρινό δοκάρι, ο Χάβερτς ήταν εκεί. Γρήγορο σερί, κεφαλιά προς τα κάτω, γκολ νίκης. Ο ένας βαθμός έγινε τρεις για την Άρσεναλ και ο Χάβερτς την έβαλε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Λίγα λεπτά αργότερα, μετά το τελευταίο σφύριγμα, ο Αρτέτα άρπαξε από τον λαιμό τον Χάβερτς. Έτρεξε με αυτό στη μέση του γηπέδου, προς τους οπαδούς της Άρσεναλ. Το μήνυμα προς αυτούς τους οπαδούς ήταν ξεκάθαρο: πιστέψτε στον Χάβερτς, πιστέψτε ότι τελικά θα τα πάει καλά.

Ο Κάι Χάβερτς της Άρσεναλ πανηγυρίζει μετά το γκολ της νίκηςΟ Κάι Χάβερτς της Άρσεναλ πανηγυρίζει μετά το γκολ της νίκης

Ο Χάβερτς πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ της Άρσεναλ – Getty Images /Mike Hewitt

«Αν τα πράγματα ήταν εύκολα, δεν θα είχε την υποδοχή που είχε σήμερα, με όλους να τον αγκαλιάζουν και να λένε πόσο πολύ τον αγαπάμε», είπε η Arteta.

«Είναι για κάποιο λόγο, είναι λόγω του τρόπου με τον οποίο συμπεριφέρεται σε δύσκολες καταστάσεις. Είναι παράδειγμα για όλους μας για να κάνουμε ό,τι χρειάζεται όταν έχουμε δυσκολίες.

«Είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα για την ομάδα. Δεν μπορούμε να είμαστε πιο ευτυχισμένοι. Απέναντι σε αυτά τα μπλοκ, και ενάντια σε ομάδες που υπερασπίζονται την περιοχή με αυτόν τον τρόπο, χρειάζεστε αυτό το είδος προφίλ. Είναι εξαιρετικός σε αυτό.”

Ο Mikel Arteta είναι ξεκάθαρα ευχαριστημένος με το γκολ του Kai HavertzΟ Mikel Arteta είναι ξεκάθαρα ευχαριστημένος με το γκολ του Kai Havertz

Η Arteta είναι ξεκάθαρα ενθουσιασμένη με το γκολ του Havertz – Getty Images/Adrian Dennis

Θα χρειαστούν περισσότεροι από ένας νικητές για να δικαιολογήσει το ποσό της μεταγραφής των 65 εκατομμυρίων λιρών, αλλά τελικά αυτό φαινόταν σαν μια καλή αρχή για τον Χάβερτς. Θα σου δώσει ώθηση; «Το ελπίζω», είπε. “Θα δούμε. Αυτοί οι καθυστερημένοι νικητές είναι καλοί και το να πανηγυρίσουμε μπροστά στους οπαδούς ήταν σίγουρα ένα καλό συναίσθημα.”

Τελικά, λοιπόν, ήταν μια βραδιά που ανήκε στον Γερμανό. Αλλά για μεγάλο μέρος της βραδιάς, φαινόταν ότι το κύριο σημείο συζήτησης θα ήταν η απόδοση του Aaron Ramsdale. Κάνοντας την πρώτη τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα από τον Σεπτέμβριο (ο Ντέιβιντ Ράγια δεν μπόρεσε να παίξει εναντίον της μητρικής του ομάδας), ο Ράμσντεϊλ αντιμετώπισε μια περίσταση που ήταν τρομακτική από πολλές απόψεις.

Το πρώτο ημίχρονο θα είναι σίγουρα ένα από τα πιο απαιτητικά της καριέρας του Ramsdale. Υπό έντονη πίεση – πίεση που δημιούργησε ο Αρτέτα, θα μπορούσε να υποστηριχθεί – φαινόταν βαθιά άβολα. Παραλίγο να δεχτεί γκολ, αφού έχασε τη μπάλα στη δική του περιοχή, και ήταν αχαρακτήριστα άγριος στη διανομή του. Μια απόπειρα βολής χτύπησε με κάποιο τρόπο στο χορτάρι.

Οι οπαδοί του Μπρέντφορντ κυνηγούσαν ανελέητα τον Ράμσντεϊλ, αλλά, καθώς προχωρούσε το παιχνίδι, σταδιακά ανέκαμψε. Το δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε αρκετά σε σχέση με το πρώτο και ο Άγγλος τερματοφύλακας περικυκλώθηκε από τους συμπαίκτες του στο τελευταίο σφύριγμα. Έφυγε χωρίς να δεχτεί γκολ, αλλά ίσως χωρίς πολλές ελπίδες να διώξει τον Ράγια στα επόμενα παιχνίδια.

«Έχει πολύ θάρρος και μεγάλη προσωπικότητα», είπε ο Arteta για τον Ramsdale. «Γι’ αυτό τον αγαπάμε. Είναι χαρά για έναν μάνατζερ να παρατηρεί αυτό το είδος αντίδρασης. Οι παίκτες που φροντίζουν τον εαυτό τους και δείχνουν αγάπη ο ένας για τον άλλον, δεν είναι καλύτερο από αυτό».

Ο Άαρον Ράμσντεϊλ χειροκροτεί τους οπαδούς της ΆρσεναλΟ Άαρον Ράμσντεϊλ χειροκροτεί τους οπαδούς της Άρσεναλ

Ο Aaron Ramsdale είχε ένα νευρικό ξεκίνημα, αλλά βελτιώθηκε καθώς προχωρούσε ο αγώνας – AFP/Adrian Dennis

Λίγες ομάδες βρίσκουν χαρά παίζοντας με την Μπρέντφορντ του Τόμας Φρανκ, που είναι από τους πιο μάχιμους και οργανωμένους αντιπάλους. Το να παίξεις εδώ σημαίνει να αντιμετωπίσεις μια τακτική και φυσική εξέταση που πρέπει να είναι βαθιά δυσάρεστη για να αντέξεις.

Η πεποίθηση του Φρανκ είναι ότι η ομάδα του άξιζε την ισοπαλία. Ήταν δύσκολο να αμφισβητηθεί αυτή η εκτίμηση. Πριν ο Χάβερτς σκοράρει μέχρι θανάτου, ο Μπρέντφορντ ήταν αυτός που δημιούργησε τις καλύτερες ευκαιρίες: πρώτα στον Μπράιαν Μπέουμο, του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο λαμπρός Ντέκλαν Ράις αφού ο Ράμσντεϊλ έχασε τη μπάλα και μετά στον Νιλ Μόπαι, του οποίου η κεφαλιά απέκρουσε ο Ολεξάντρ Ζιντσένκο. . «Κάναμε τόσα πολλά πράγματα σωστά», είπε ο Φρανκ.

Η Άρσεναλ δεν είχε δημιουργικότητα σε μεγάλο μέρος του αγώνα, παρόλο που η κυριαρχία του Ράις στη μεσαία γραμμή του επέτρεψε να ελέγχει το παιχνίδι. Σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο μέσω του Leandro Trossard προτού αρνηθούν για οφσάιντ, αλλά φαινόταν βέβαιο ότι θα έφτασαν με μόλις έναν βαθμό στις καθυστερήσεις.

Και μετά, η καλύτερη στιγμή της καριέρας του Χάβερτς στην Άρσεναλ. Ήταν το είδος του γκολ που προσλήφθηκε για να σκοράρει. Η Άρσεναλ μπορεί μόνο να ελπίζει ότι αυτή τη φορά είναι η αρχή για κάτι ξεχωριστό.