Ο Μπαπέ και το VAR βλάπτουν τη Νιούκαστλ και ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις σώζει την PSG

By | November 28, 2023

<span>Φωτογραφία: Marc Atkins/Getty Images</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/8drdOtczvt8Ex58gDuN2bg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.5585858585858385858385868585868585866658586666565865866665866658586665866665866658666658666658686665866865868686568686666666666682bg–/YXBwaWQ9 26bb73a319693c” data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/8drdOtczvt8Ex58gDuN2bg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/866f85558686585865858000 7 3a319693c”/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Marc Atkins/Getty Images

Η Νιούκαστλ περίμενε 20 χρόνια για να παίξει ξανά στη φάση των ομίλων του Champions League και κανένας από τους παίκτες της δεν ήταν έτοιμος να αποκλειστεί μετά από πέντε ισοπαλίες. Μετά από μια νύχτα μεγάλου άγχους και δράματος, ζουν για να παλέψουν άλλη μια μέρα στην Ομάδα του Θανάτου.

Θα έπρεπε να ήταν περισσότερο. Ήταν μόλις λίγα λεπτά μακριά από μια ένδοξη νίκη που θα τους έβλεπε να έχουν τον έλεγχο της μοίρας τους στους 16 πριν από την τελική ισοπαλία εντός έδρας με τη Μίλαν.

Σχετίζεται με: Η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρώτη θέση με τον Álvarez στη νίκη επί της RB Leipzig

Ήταν μια νύχτα που χρειάζονταν ψυχρά κεφάλια και καρδιές λιονταριών και ο Έντι Χάου τα είχε σε αφθονία. Ποια είναι η απάντησή σας στην κρίση επιλογής που σας έχει στερήσει δέκα ποδοσφαιριστές; Απλώς πιέστε το αρχικό 11 σας σε όλο το παιχνίδι. Υπήρξαν στιγμές που η Παρί Σεν Ζερμέν έκλεισε την εστία της στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι ασπρόμαυρες ρίγες έδειχναν έτοιμες να πέσουν. Αυτοί δεν.

Το εγχείρημα έγινε κατά τη διάρκεια μιας εξαιρετικής απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, με τον Alexander Isak να πετυχαίνει το γκολ μετά από ένα λάθος χειρισμού του Gianluigi Donnarumma. Ναι, η Νιούκαστλ ήταν τυχερή, ειδικά στις τελευταίες στιγμές, όταν η μπάλα απλά δεν πήγαινε στην PSG. Και μετά έγινε.

Η αντίσταση της Νιούκαστλ έσπασε με καταστροφικό τρόπο αργά, με τη σέντρα του Ουσμάν Ντεμπελέ να χτυπά στην πτέρυγα τον Τίνο Λιβραμέντο και να βγαίνει από το πίσω μέρος του χεριού του. Πέναλτι, είπε το VAR και ο διαιτητής συμφώνησε. Ο Kylian Mbappé σκόραρε. Για τη Νιούκαστλ, ήταν βάναυσα δύσκολα.

Αξίζει σίγουρα να επιστρέψουμε στις αρχές Οκτωβρίου και στην ανάποδη ισοπαλία στο St James’ Park, γιατί η μεγάλη νίκη της Newcastle σηματοδότησε αυτή την περίσταση. Η ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν οι ultras της PSG θα ήταν πάντα καυτή. Η δίψα για εκδίκηση, στην οποία αναφέρθηκαν αρκετοί παίκτες, έκανε την κατάσταση ακόμα πιο έντονη. Τα παριζιάνικα ΜΜΕ χαρακτήρισαν το 4-1 ως ταπείνωση.

Η PSG ξεκίνησε με άγρια ​​ένταση και φλέρταρε με την προέλαση, προχωρώντας δεξιά μέσω του Ousmane Dembélé και του αλληλεπικαλυπτόμενου Achraf Hakimi. Ο Lee Kang-in αστόχησε σε ένα σουτ μετά τη σέντρα του Dembélé –ο Fabián Ruiz χτύπησε ψηλά στο δεύτερο ημίχρονο– καθώς η PSG δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία.

Τι κίνηση, ο Randal Kolo Muani απομάκρυνε τον Hakimi με ένα όμορφο άγγιγμα και ο πλάγιος μπακ πέρασε χαμηλά στον Mbappé, ο οποίος έφτασε με τρομερό ρυθμό. ένα υπέροχο και τρομακτικό θέαμα. Ο Μπαπέ επέλεξε το χτύπημα της φτέρνας. Ο Νικ Πόουπ μπλόκαρε με τα πόδια του.

Δεν άργησε η Νιούκαστλ να εδραιωθεί, να δείξει την ψυχραιμία της στην μπάλα, την επιθυμία να μετρήσει τα χτυπήματά της. Θα είχαν δώσει τα πάντα για να βρεθούν σε αυτό το στάδιο την περασμένη σεζόν κατά τη διάρκεια της μακράς διαδρομής για να τερματίσουν στην πρώτη τετράδα της Premier League. Δεν είχαν όρεξη να πεθάνουν σκεπτόμενοι. Οι θαυμαστές τους ακούγονταν – δυνατά – πάνω από τα ανελέητα χτυπήματα του τυμπάνου και τις φωνές στην άλλη άκρη και βρίσκονταν στη χώρα των ονείρων όταν ο Ισάκ τους έβαλε μπροστά.

Ο επιθετικός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 12ο λεπτό, όταν η παλίρροια άρχισε να αλλάζει. Ήταν ο Miguel Almirón που τον έστησε, ληστεύοντας τον Hakimi για μια χαμηλή σέντρα. Ο Isak ήταν μόνο εκεί για να σηκώσει ένα ψηλό λάκτισμα για πρώτη φορά. Δεν θα ήταν τόσο σπάταλος την επόμενη φορά.

Ο Αλεξάντερ Ισάκ πανηγυρίζει που έβαλε τη Νιούκαστλ στην κορυφή απέναντι στην PSG

Ο Αλεξάντερ Ισάκ πανηγυρίζει δίνοντας το προβάδισμα στη Νιούκαστλ κόντρα στην PSG. Φωτογραφία: Stéphane Mahé/Reuters

Το build-up βασίστηκε στην ορμή και την αυτοπεποίθηση του Tino Livramento, ο αριστερός μπακ απομακρύνθηκε από τρεις πιθανούς αντιπάλους στο αριστερό άκρο της PSG και απλώς προχωρούσε, πατώντας στη γραμμή, περισσότεροι παίκτες της PSG δεν μπορούσαν να βάλουν σε ένα γάντι μέσα του. Βρήκε τον Αλμιρόν, ο οποίος έκοψε και σούταρε και τότε ήταν που ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα άντεξε τη στιγμή του τρόμου του, αφήνοντας την μπάλα να γλιστρήσει από τα χέρια του. Ο Ισάκ κατάπιε το ριμπάουντ.

Ο Ντεμπελέ βρήκε τον Πόουπ στο 32ο λεπτό με ένα αδύναμο σουτ που ντρίμπλαρε σε κόρνερ και διέλυσε το σουτ του Fabian Schär από τη σέντρα του Mbappé, αλλά το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ήταν πιο αξιοσημείωτο για τον τρόπο που διασκέδασε η Newcastle.

Φούσκωσαν το στήθος τους και έβγαλαν πάσες με ένα πάτημα. Η PSG άρχισε να δείχνει ανήσυχη και πολύ θανατηφόρα. Δεν θα έπρεπε ο Λιβραμέντο να είναι δεξί μπακ; Και, ναι, ήταν πράγματι ο 17χρονος Lewis Miley, που έμοιαζε σαν να ανήκει στη δεξιά μεσαία γραμμή – κοντά στην τροχιά του Mbappé. Θα μπορούσε ακόμη και να ήταν 2-0 όταν ο Isak παραλίγο να ξεφύγει από τον Milan Skriniar, ο οποίος ήταν ο τελευταίος άνθρωπος. Ο Σκρίνιαρ φάνηκε να κρατά την μπάλα καθώς έπεσε πάνω της για να την προστατεύσει.

Η 11άδα του Χάου ήταν ουσιαστικά η μόνη που θα μπορούσε να επιλέξει, τόσο ήταν το βάθος της κρίσης επιλογής του. Και η ανησυχία ήταν τι είχε στην τράπεζα ή μάλλον τι δεν είχε? την ικανότητά του να αλλάξει το παιχνίδι. Οι προπονητές μπορούν να ονομάσουν 11 αναπληρωματικούς σε αυτόν τον αγώνα. Ο Χάου είχε επτά. Δύο από αυτούς ήταν τερματοφύλακες, συν τρεις υποχρησιμοποιημένοι έφηβοι από την ακαδημία. Τι έμεινε για το ξεκίνημά σου στο δεύτερο ημίχρονο;

Ο Λουίς Ενρίκε άλλαξε στρατηγική. Η PSG ήταν λιγότερο έξαλλη, πιο ελεγχόμενη. Η ιδέα ήταν να νικήσουμε τη Νιούκαστλ μέχρι θανάτου, να τους κάνουμε να τρέξουν, να τους στραγγίσουν. «Τραγουδήστε την καρδιά σας για τα αγόρια», ήταν η κραυγή από το περίβλημα των επισκεπτών.

Σχετίζεται με: PSG x Newcastle United: Champions League – live

Η PSG ερεύνησε. Ο Ντεμπελέ σούταρε προς το τέρμα, απέκρουσε ένα σουτ με τα δάχτυλα του ποδιού που μόνο ο Πόουπ ήταν εκεί για να αποκρούσει, η μπάλα έφτασε στον Mbappé που γύρισε στο πλάγιο σουτ. Ο σχηματισμός της Νιούκαστλ άρχισε να μοιάζει περισσότερο με 4-5-1, αν και ο Άντονι Γκόρντον συνέχισε να αποτελεί απειλή στην αντεπίθεση. Δέχτηκε κυνικά ένα φάουλ από τον Σκρίνιαρ όταν φαινόταν να είναι στο τρέξιμο.

Η PSG έσφιξε. Τα τύμπανα χτυπούσαν πιο δυνατά. Έμοιαζε να ερχόταν κλήρωση. Ο αναπληρωματικός Μπράντλεϊ Μπάρκολα έπρεπε να σκοράρει από την άμυνα του Μπαπέ, αλλά ο Πόουπ μπλόκαρε – ξανά. Ο Μπάρκολα έχασε άλλη μια ευκαιρία και υπήρξαν απεγνωσμένες κραυγές από την PSG για πέναλτι. Η PSG πρακτικά θα επιβίωνε.