Ο Erik ten Hag λέει στους παίκτες της Man Utd να κρατήσουν το κεφάλι τους στο καζάνι της Κωνσταντινούπολης

By | November 28, 2023

Η μέχρι σήμερα εκστρατεία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Champions League ήταν ουσιαστικά μια περίπτωση απώλειας του ελέγχου –διανοητικό και συναισθηματικό, ατομικό και συλλογικό– επομένως δεν ήταν έκπληξη να ακούσουμε τον Erik ten Hag να τονίζει την ανάγκη για ψυχραιμία.

Εκτός από το ότι γνωρίζει ότι θα είναι εκτός διοργάνωσης αν χάσει, το μόνο πράγμα για το οποίο η Γιουνάιτεντ μπορεί να είναι σίγουρη στο Rams Park είναι μια εχθρική αντίδραση από τους λυσσασμένους οπαδούς της Γαλατασαράι, γι’ αυτό ο Τεν Χαγκ θέλει οι παίκτες του να “κάνουν το παιχνίδι τους”. . «Και όχι εκμεταλλευόμενος την περίσταση.

Το μήνυμα ήταν απλό: μην δώσετε στους παίκτες της Γαλατασαράι τίποτα στο οποίο να βασίζονται, ούτε στον διαιτητή, Χοσέ Μαρία Σάντσες Μαρτίνεθ, καμία περιττή πρόσκληση να σφυρίξει ή να πιάσει το χέρι στην τσέπη του, δεδομένης της πίεσης που αναμφίβολα θα ασκήσουν οι οπαδοί των γηπεδούχων για τον διαιτητή. Ισπανοί.

«Πρέπει να παραμείνετε ήρεμοι και να μην είστε πολύ συναισθηματικοί και να ελέγξετε αυτό το συναίσθημα», είπε ο Τεν Χαγκ την Τρίτη πριν από την αναχώρηση της Γιουνάιτεντ στην Κωνσταντινούπολη, ενισχυμένος από την είδηση ​​ότι ο πρώτος σκόρερ τους, Ράσμους Χοϊλούντ, και ο εξτρέμ Άντονι είναι ξανά διαθέσιμοι μετά από τραυματισμό.

«Μην τους δώσετε τίποτα – ο διαιτητής επίσης – μην τους αφήσετε ούτε μια στιγμή να απολαύσουν. Πρέπει να μείνετε μακριά από αυτές τις στιγμές και να το κάνετε παιχνίδι σας. Δεν είναι τόσο σημαντικό πώς παίζει ο αντίπαλος, αλλά πώς παίζεις εσύ. Θα κάνουμε ένα καλό σχέδιο και μετά θα πρέπει να αποφασίσουν οι παίκτες».

Ο Τεν Χαγκ μπορεί μόνο να ελπίζει ότι θα πάρει καλύτερες αποφάσεις από ό,τι έχει καταφέρει στην Ευρώπη μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν. Πέντε νίκες από έξι στην Πρέμιερ Λιγκ ήταν ένα μεγάλο θετικό, όπως και η επιστροφή από τον τραυματισμό του αμυντικού Λουκ Σο και του μέσου Κόμπι Μαίνο, που εντυπωσίασαν στη νίκη 3-0 της Κυριακής επί της Έβερτον, όταν η μηχανή του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο μετά από μόλις τρία λεπτά ηρέμησε ένα θορυβώδες πλήθος. στο σπίτι.

Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει αφού σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο παιχνίδι με κεφαλιά κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ στο Γκούντισον Παρκ της Λίβερπουλ.Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει αφού σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο παιχνίδι με κεφαλιά κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ στο Γκούντισον Παρκ της Λίβερπουλ.

Το γκολ του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο βοήθησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να διατηρήσει την καλή της φόρμα στο πρωτάθλημα – PA/Peter Byrne

Τι θα έδινε ο Τεν Χαγκ για ένα τέτοιο ξεκίνημα σε ένα ακόμη θειούχο περιβάλλον το βράδυ της Τετάρτης, αλλά τουλάχιστον χρειάζεται οι παίκτες του να επιδείξουν περισσότερη ψυχραιμία και καλύτερη διαχείριση του παιχνιδιού σε δύσκολες στιγμές ή κρίσιμες φάσεις του αγώνα.

Η Γιουνάιτεντ έχει δεχτεί πέναλτι σε κάθε έναν από τους τέσσερις αγώνες του Champions League αυτή τη σεζόν και αποβλήθηκε δύο φορές παίκτης: ο Κασεμίρο στη χαοτική εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Γαλατασαράι και ο Μάρκους Ράσφορντ στην εκτός έδρας ήττα με 4-3 από τη Γαλατασαράι. Κοπεγχάγη την προηγούμενη φορά εκτός, που σημαίνει ότι ο Άγγλος επιθετικός θα χάσει αυτό το παιχνίδι λόγω τιμωρίας.

Σε συνδυασμό με μια σειρά από ξαφνικές εκρήξεις και ένα ταραγμένο εκτός έδρας ρεκόρ στο Τσάμπιονς Λιγκ από τότε που ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον αποσύρθηκε πριν από μια δεκαετία, δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε γιατί οι ελπίδες τους να φτάσουν στα νοκ-άουτ στάδια κρέμονται στην ισορροπία.

Μια νίκη πριν από τον τελευταίο αγώνα του Ομίλου Α εναντίον της Μπάγερν στο Ολντ Τράφορντ τον επόμενο μήνα θα τονώσει πολύ τις ελπίδες τους για πρόκριση. Αλλά μπορεί να δυσκολευτούν να το επιτύχουν εάν συνεχίσουν να ενθαρρύνουν τους αντιπάλους όπως έκαναν.

Ο Χάρι Μαγκουάιρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δείχνει απογοητευμένος όταν η FC Κοπεγχάγης σημείωσε το τέταρτο γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα του UEFA Champions League μεταξύ FC Κοπεγχάγης και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Ο Χάρι Μαγκουάιρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δείχνει απογοητευμένος όταν η FC Κοπεγχάγης σημείωσε το τέταρτο γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα του UEFA Champions League μεταξύ FC Κοπεγχάγης και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Γιουνάιτεντ έχει υπομείνει κάποιες χαοτικές ήττες στην Ευρώπη αυτή τη σεζόν – Getty Images/James Gill

«Όχι, δεν φοβόμαστε», είπε ο Τεν Χαγκ, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι και ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε Ισμαέλ Γκαρσία ΓκόμεζΟ βοηθός προπονητής της Γαλατασαράι εξηγεί πώς εκμεταλλεύτηκε τις ανασφάλειες της Γιουνάιτεντ πιέζοντας επιθετικά στο Ολντ Τράφορντ – ένα κόλπο που πιθανότατα θα προσπαθήσει να επαναλάβει.

«Μερικές φορές δυσκολεύονται όταν αντιμετωπίζουν μια ομάδα με τόσο έντονη πίεση», είπε. «Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, μπορούσαμε να καταλάβουμε ακόμη και από βίντεο ότι οι παίκτες ήταν λίγο νευρικοί. Αυτό είδα και στο Ολντ Τράφορντ».

Ο Οκάν Μπουρούκ, ο προπονητής της Γαλατασαράι, μπορεί κάλλιστα να αισθάνεται ότι έχει τον αριθμό της Γιουνάιτεντ. Η νίκη του περασμένου μήνα δεν ήταν η πρώτη εναντίον του συλλόγου, καθώς ήταν επίσης υπεύθυνη για τη νίκη 2-1 της Κωνσταντινούπολης Μπασακσεχίρ επί της Γιουνάιτεντ τρία χρόνια νωρίτερα.

Η πρόκληση του Ten Hag θα είναι να εμφανιστούν για 90 λεπτά μαζί. Ήταν μια χαρά κόντρα στην Κοπεγχάγη για 41 λεπτά έως ότου αποβλήθηκε ο Ράσφορντ, μετά από τον οποίο δέχθηκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν καλά τη δεύτερη περίοδο με 10 παίκτες, για να καταρρεύσει σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στο τέλος. του παιχνιδιού. Κόντρα στη Γαλατασαράι, δέχτηκε δύο φορές γρήγορα αφού έκανε το 1-0 και μετά το 2-1, και ξανά αφού ο Μάουρο Ικάρντι έμεινε ρεπό χάνοντας πέναλτι.

Ήταν παρόμοια ιστορία στο Μόναχο: η καλύτερη ομάδα πριν από ένα λάθος του Αντρέ Ονάνα έδωσε ένα γκολ στη Μπάγερν, μετά το οποίο η Γιουνάιτεντ δέχτηκε ξανά λίγες στιγμές αργότερα.

Η Γιουνάιτεντ έχει χάσει 12 και κέρδισε μόλις οκτώ από τα τελευταία 26 εκτός έδρας παιχνίδια της στο Champions League στη διοργάνωση. Δεν είναι ένα ρεκόρ που προμηνύεται καλά καθώς προετοιμάζονται να μπουν καλά στη Γαλατασαράι, αλλά ο Τεν Χαγκ ελπίζει ότι αυτή είναι μια βραδιά στην οποία οι παίκτες του στέκονται σταθεροί και βγάζουν ό,τι καλύτερο έχουν.