Ο Gary O’Neil θρηνεί το VAR αφού δύο πέναλτι του Willian βοήθησαν τη Fulham να νικήσει τη Wolves

By | November 28, 2023

<span>Φωτογραφία: Andrew Fosker/Shutterstock</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/5zxmTxytI9y0GgGi6PrAxw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com. 286956272d3″ data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/5zxmTxytI9y0GgGi6PrAxw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 6956272d3″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Andrew Fosker/Shutterstock

Σε αυτό το στάδιο, ο Gary O’Neil θα μπορούσε να συγχωρεθεί που αναρωτήθηκε αν το VAR σχεδιάστηκε απλώς για να τον κάνει να τρελαίνεται. Ξεκάθαρο και προφανές; Το μόνο που ήταν πέρα ​​από κάθε συζήτηση όταν ο Χάρι Γουίλσον σκόνταψε πάνω από το τεντωμένο πόδι του Ζοάο Γκόμες στις καθυστερήσεις ήταν ότι ο αναπληρωματικός της Φούλαμ εκμεταλλεύτηκε την αφέλεια του μέσου της Γουλβς. Ήταν απλώς μια πρόκληση από τον Γκόμες και η Φούλαμ δύσκολα θα μπορούσε να παραπονεθεί αν η απόφαση του Μάικλ Σάλσμπερι να συνεχίσει το παιχνίδι είχε επικυρωθεί.

Αλλά θα υπήρχε παρέμβαση από το Stockley Park. Υπήρχε μια μικρή επαφή από τον Γκόμες. αρκετά για να κάνει τον Stuart Attwell να στείλει τον Salisbury στο pitch monitor. Ο Wilson έπαιξε όμορφα, πέφτοντας θεατρικά. Η Φούλαμ, που έψαχνε την πρώτη της νίκη σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος, χρειαζόταν βαθμούς. Δεν υπήρχε καμία διαμάχη όταν ο Willian, ο οποίος είχε ήδη σκοράρει ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, σήκωσε την ομάδα του Marco Silva 10 πόντους πάνω από τους τρεις τελευταίους όταν κέρδισε ένα χαμηλό πέναλτι πέρα ​​από τον José Sá.

Σχετίζεται με: Fulham x Wolves: Premier League – live

Ο Κρέιβεν Κότατζ βρυχήθηκε. Η Φούλαμ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να το ξεφτιλίσει. Καθώς τα προβλήματά του μπροστά στο τέρμα μειώθηκαν κατά τη διάρκεια μιας γεμάτη ταλέντο απόδοσης, το ίδιο έκανε και η αμυντική του ικανότητα. Δύο φορές προηγήθηκαν και δύο φορές ήταν πίσω. Ο Matheus Cunha άνοιξε το σκορ του Alex Iwobi με μια ωραία ισοφάριση για τη Wolves στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και ο εξαιρετικός Hwang Hee-chan, που έκανε το 2-2 από το σημείο του πέναλτι 15 λεπτά πριν, άφησε τον Tim Ream να δείχνει κουρελιασμένος μερικές φορές.

Ωστόσο, ο Silva θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι άξιζε μια ανταμοιβή επειδή αρνήθηκε να συμβιβαστεί με έναν βαθμό. Η Φούλαμ ήταν ευάλωτη χωρίς τον ανασταλμένο Ζοάο Παλχίνια να περιπολεί στη μεσαία γραμμή και δεν ήταν πειστική αφού προχώρησε για τρίτη φορά. Υπήρχε ακόμη χρόνος για τον Χουάνγκ να κάνει βολέ από εκατοστά μακριά. Η ανακούφιση της Φούλαμ ήταν τεράστια.

Κι όμως, η εικόνα που διαρκούσε ήταν ακόμα ο Ο’ Νιλ να βγαίνει ολοταχώς, με ένα βλέμμα καθαρής βροντής στο πρόσωπό του. Ήδη τη φετινή σεζόν, η Γουλβς βρίσκεται στη λάθος πλευρά των κρίσιμων αποφάσεων απέναντι στις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λούτον, Νιούκαστλ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Πόντοι χάθηκαν και δικαιολογίες βγήκαν. Τρεις διαιτητές υποβιβάστηκαν στο Πρωτάθλημα αφού πλήγωσαν τη Γουλβς με ανεξήγητα λάθη. Οι Attwell και Salisbury θα μπορούσαν να είναι οι επόμενοι. Ο O’Neil αποκάλυψε περαιτέρω ότι ο Salisbury του είπε ότι έπρεπε να του είχε συμβουλεύσει να ξαναρίξει μια ματιά στο πρώτο πέναλτι της Fulham, το οποίο δόθηκε αφού ο Nélson Semedo κρίθηκε ένοχος για φάουλ στον Tom Cairney.

Ο μάνατζερ της Γουλβς έκανε μια σειρά από παράπονα. Δεν μπορούσε να καταλάβει πώς ο Ρεμ απέφυγε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα όταν κατέβασε τον Χουάνγκ για πέναλτι. Ήταν ακόμη πιο μπερδεμένος με τον Carlos Vinícius που έμεινε στο γήπεδο μετά το χτύπημα με κεφάλι στον Max Kilman στο 87ο λεπτό.

«Ήρθα να δω τον διαιτητή», είπε ο O’Neil. «Μετανιώνει που δεν τον έστειλαν στον καμβά για να ακυρώσει το πρώτο πέναλτι και πιστεύει ότι θα το είχε ακυρώσει με βάση τις εικόνες που είδε. Η Ρεμ θα πρέπει να λάβει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια συζητήσαμε για το κεφάλι. Το συζήτησε και είπε ότι ήταν ένα απαλό χτύπημα στο κεφάλι. Είπα ότι αυτό είναι τρελό.

«Έχουν στείλει από τότε έναν εκπρόσωπο λέγοντας ότι πρέπει να είναι κόκκινο. του Wilson, νομίζουν ότι έχουν δίκιο. Διαφωνώ. Η επαφή είναι ελάχιστη. Δεν νομίζω ότι είναι αρκετά. Νιώθω για τους οπαδούς. Μάλλον είμαστε επτά βαθμούς κάτω. Μπορείτε να ζητήσετε συγγνώμη, μπορείτε να μου στείλετε λουλούδια, αλλά πρέπει να είμαστε στους 22 βαθμούς».

Το κρίμα ήταν ότι η τελευταία διαιτητική περιπέτεια απομάκρυνε την εστίαση από έναν συναρπαστικό αγώνα. Ο Silva αντέδρασε στην απουσία του Palhinha αντικαθιστώντας το ατσάλι του μέσου με το μετάξι του Cairney. Η Fulham ηγήθηκε όταν ο Iwobi συνδέθηκε με τον Willian, ο οποίος απελευθέρωσε τον επικαλυπτόμενο Antonee Robinson. Ο αριστερός μπακ σέντραρε και ο Ιβόμπι έμεινε ελεύθερος να πετύχει το πρώτο του γκολ για τη Φούλαμ.

Η Γουλβς αγωνίστηκε χωρίς τον αιωρούμενο Κρεγκ Ντόσον στην άμυνα. Αλλά ενώ η Φούλαμ έφτασε κοντά στο να επεκτείνει το προβάδισμά της μέσω των Ραούλ Χιμένεθ και Κέρνεϊ, γρήγορα εμφανίστηκαν κενά στην άλλη άκρη. Υπήρξε προειδοποίηση στο 14ο λεπτό, ο Μάριο Λεμίνα προχώρησε και άφησε ελεύθερο τον Χουάνγκ, το σουτ του οποίου χτύπησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Jean-Ricner Bellegarde βρήκε χώρο στα δεξιά. Κέρδισε τον Ρόμπινσον μία φορά και μετά τον νίκησε ξανά πριν περάσει για τον Κούνια και τον Μπερντ Λένο.

Η Γουλβς συνήλθε από τον αριστερό μπακ Ράγιαν Αΐτ-Νούρι, ο οποίος έφυγε κουτσαίνοντας. Έκαναν τη Φούλαμ να δείχνει μαλακή και υπό πίεση για ένα δευτερόλεπτο πριν από το διάλειμμα. Η Φούλαμ έπρεπε να πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής από τους Μπελεγκάρντ, Λεμίνα και Γκόμες.

Υπήρχε πιο επείγουσα ανάγκη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η Φούλαμ εμπόδισε τη Γουλβς να παίξει από τα μετόπισθεν και ο Κέιρνεϊ μετατράπηκε σε καταστροφέα, απομακρύνοντας τη Λεμίνα με ένα τάκλιν που επέτρεψε στον Αντρέα Περέιρα να ξεκινήσει άλλη μια επίθεση. Ο Cairney ανέλαβε την εντολή και ξεπέρασε την πρόκληση του Semedo. Ο Σάλσμπερι έδειξε το πέναλτι και ο Άτγουελ κοίταξε καλά πριν ο Γουίλιαν αποκαταστήσει το προβάδισμα της Φούλαμ.

Οι λύκοι απάντησαν. Η αυτοπεποίθησή τους αυξήθηκε όταν ο Sá έκανε μια κρίσιμη απόκρουση στον Iwobi. Ήταν και πάλι ισόπαλοι όταν η κακή απομάκρυνση του Calvin Bassey έπεσε στον Hwang. Ο Ριμ, ήδη αποθεματικός, τον κατέβασε. Ο Χουάνγκ μετέτρεψε το πέναλτι.

Φαινόταν ότι θα τελείωνε ισόπαλο. Ο Wilson, ως αντικαταστάτης, είχε άλλες ιδέες. Η βοήθεια πήγε στον άνθρωπο του Stockley Park.