Ο Ward-Prowse κερδίζει την επιστροφή της Γουέστ Χαμ καθώς η Τότεναμ σπαταλά άλλο ένα προβάδισμα

By | December 8, 2023

<span>Φωτογραφία: Nigel French/Getty Images/Allstar</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/S1H5eSnExDaD4bZbOwTjpA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfthefeguardian_b78 60 f686d78983f51″ data-src =” 686 d78983f51″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Nigel French/Getty Images/Allstar

Οι υπόλοιπες τέσσερις έμοιαζαν διαφορετικά: η Τσέλσι είχε ένα αριθμητικό πλεονέκτημα, η Γουλβς έμοιαζε λίγο περισσότερο από μια καθυστερημένη παρέκκλιση, η Άστον Βίλα ήταν μια ατυχής παρέκκλιση, η Μάντσεστερ Σίτι ένας πολύ αμφισβητούμενος βαθμός.

Αλλά σε αυτήν την περίπτωση – το ρεκόρ της Πρέμιερ Λιγκ για το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο η Τότεναμ έχασε το προβάδισμα – οι δικαιολογίες αρχίζουν να σπανίζουν. Απλώς δεν ήταν αρκετά καλοί για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, ιδιαίτερα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Σχετίζεται με: Ο McNeil και ο Doucouré πανηγυρίζουν τα λάθη του Trippier στη νίκη της Everton επί της Newcastle

Στο ημίχρονο, υπήρχε η αίσθηση του πότε ή πόσα θα σκοράρει η γηπεδούχος ομάδα, τόσο κυρίαρχη ήταν στην υπαγόρευση των διαδικασιών όταν είχαν την κατοχή της μπάλας (που ήταν σχεδόν όλη). Αλλά μόλις πλησίασαν μετά το εναρκτήριο γκολ του Cristian Romero.

Ομολογουμένως, υπήρχε μια αίσθηση του ανεξήγητου και στα δύο γκολ της Γουέστ Χαμ: ο Τζάροντ Μπόουεν επωφελήθηκε από μια κακή διπλή απόκρουση και ο Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ χάρισε ένα άδειο δίχτυ για να χτυπήσει. Έρχεται όμως μια στιγμή που το ελκυστικό ποδόσφαιρο της Τότεναμ – το οποίο ήταν άφθονο, όπως πάντα επί Άντζε Ποστέκογλου – θα πρέπει να πληρώσει μερίσματα.

Οι γηπεδούχοι οπαδοί έχουν υποστεί τώρα τρεις διαδοχικές ήττες πρωταθλήματος εντός έδρας για πρώτη φορά από το 2008 και το αήττητο ξεκίνημά τους για 10 αγώνες στη σεζόν είναι μια μακρινή ανάμνηση.

«Είναι απαράδεκτο», είπε ο αρχηγός των Spurs, Son Heung-min. «Ως παίκτες, πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Είναι δύσκολο να τους αντιμετωπίσουμε, αλλά ξέραμε τι ερχόταν. Το 1-0 δεν είναι αρκετό, πρέπει να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι.

«Οι οπαδοί δεν το αξίζουν αυτό. Όταν πας νωρίς το 1-0, πρέπει να φέρεις περισσότερη ενέργεια και να παίξεις με περισσότερη ενέργεια, αλλά δεν το κάναμε και γι’ αυτό χάσαμε. Όταν έχεις την ευκαιρία να σκοτώσεις το παιχνίδι, πρέπει να παίξεις καλύτερα».

Η ωραία κεφαλιά του Romero, που έσπασε τους αμυντικούς για να συναντήσει το κόρνερ του Pedro Porro, έμοιαζε να είναι το πρώτο από τα πολλά γκολ των Spurs σε ένα πρώτο ημίχρονο απόλυτης κυριαρχίας.

Η επιδέξια αλληλεπίδραση των γηπεδούχων και η γρήγορη εξέλιξη στο γήπεδο έκαναν τους επιθετικούς παίκτες της Γουέστ Χαμ ξεπερασμένους σε μεγάλες περιοχές. Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να κλωτσήσουν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή για μια στιγμιαία ανάπαυλα πριν αντιμετωπίσουν το επόμενο αναπόφευκτο κύμα.

Το γεγονός ότι η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε επτά λεπτά μετά την επανέναρξη ήταν σε μεγάλο βαθμό από τύχη. Ένα εικαστικό σουτ από τον Μοχάμεντ Κούντους από απόσταση ρίχθηκε πρώτα από τον Ρομέρο και μετά τον Μπεν Ντέιβις κατευθείαν στο μονοπάτι του ασυνείδητου Μπόουεν, ο οποίος δεν μπορούσε να πιστέψει την τύχη του με το γκολ στο έλεός του. Χτύπησε τον Γκουλιέλμο Βικάριο.

Τότε συνέβη. το είδος της στιγμής που ενθαρρύνει τους υποστηρικτές της αντιπολίτευσης να χρησιμοποιήσουν αυτή τη βαρετή φράση «Spursy». Κάτω από ελάχιστη πίεση, ο Destiny Udogie ανατινάχθηκε καθώς έπαιξε μια θλιβερή υπόκρουση πίσω πάσα στον Vicario, του οποίου η μόνη επιλογή ήταν να επιτεθεί και να σπρώξει την μπάλα μακριά με τον Bowen να πέφτει από πάνω του.

Έχοντας την ευκαιρία να σουτάρει ενώ ο τερματοφύλακας ήταν ξαπλωμένος στο έδαφος, η αρχική προσπάθεια του Ward-Prowse χτύπησε στο δοκάρι, μόνο για να ριμπάουντ και να περάσει σε κενή εστία.

Παρά τις ολοένα και πιο απελπισμένες εκκλήσεις των οπαδών των γηπεδούχων, η Τότεναμ σπάνια έφτασε κοντά στην ισοπαλία. Μια κακή κεφαλιά από τον Ρίτσαρλισον, όταν δεν σημείωσε γκολ, από έξι γιάρδες, συνόψισε την κατάστασή του.

«Είναι ένα άλλο παιχνίδι όπου κυριαρχούμε και δεν μετατρέπουμε αυτή την κυριαρχία σε κάτι πιο απτό», είπε ο Ποστέκογλου. «Κρατήσαμε τον αντίπαλο στο παιχνίδι. Νόμιζα ότι ήμασταν πολύ φτωχοί και στα δύο κουτιά σήμερα. Αυτά τα δύο γκολ ήταν τρομερά γκολ για να δεχτούμε.

«Δεν είναι να παίζεις καλό ποδόσφαιρο, είναι να κερδίζεις ποδοσφαιρικούς αγώνες. Προσπαθώ να μαζεύω ομάδες για να κερδίζουν. Το να προηγηθούμε 1-0 στο ημίχρονο δεν ήταν καλή εμφάνιση από την πλευρά μας. Μια καλή εμφάνιση θα ήταν τρία ή τέσσερα γκολ προβάδισμα στο ημίχρονο».

Ερωτηθείς τι πιστεύει ότι φταίει για τη συνεχιζόμενη αποτυχία της Τότεναμ να διατηρήσει το προβάδισμά της, ο Αυστραλός είπε: «Απλώς δεν έχεις αυτή την πεποίθηση μπροστά στο γκολ για να τερματίσεις. Τόσο απλό.

«Αν ήμασταν όρθιοι, μπορεί να το λάβεις υπόψη σου. Αλλά δεν το βλέπω αυτό. Αυτή τη στιγμή απλώς διανύουμε μια περίοδο που υποτίθεται ότι παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν το βλέπω αυτό.

«Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν επιδεικνύουμε ξεκάθαρη πεποίθηση σε αυτό που κάνουμε. Έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε ως ομάδα και η σημερινή ημέρα είναι μια ακόμη απόδειξη αυτού».

Παρά το γεγονός ότι οδήγησε τη Γουέστ Χαμ στο πρώτο μισό της Πρέμιερ Λιγκ και στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ντέιβιντ Μόγιες έχει αντιμετωπίσει αυξανόμενη κριτική για μια σειρά από μη εμπνευσμένες εμφανίσεις από την πλευρά του. Αυτή ήταν μια νίκη για να δείξει τα οφέλη του πραγματισμού του.

«Το αντιμετωπίσαμε απόψε», είπε. «Έπρεπε να σκάψουμε. Ευτυχώς, σχεδόν τα καταφέραμε. Δεδομένης της ποιότητας που έδειξε η Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο, δεν ξέρω αν αγγίξαμε την μπάλα για οκτώ ή εννιά λεπτά.

«Αποκτήσαμε λίγη αυτοπεποίθηση αφού πήραμε μερικές πάσες. Θέλαμε να τους κυνηγήσουμε λίγο ακόμα, αλλά ταυτόχρονα ήμασταν προσεκτικοί για να μην μας επιτεθούν. Είμαστε μια ομάδα που μπορεί να δώσει ρινορραγία σε μερικές από τις καλές ομάδες. Το έχουμε μέσα μας».