Το χατ-τρικ του Sam Kerr κόντρα στην Paris FC εξασφαλίζει μια άνετη βραδιά για την Chelsea

By | November 24, 2023

Ένα χατ-τρικ του Σαμ Κερ οδήγησε την Τσέλσι στη νίκη με 4-1 επί μιας επίμονης Paris FC στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ο επιθετικός άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, πριν οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν μέσω του Théa Gréboval. Δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Αυστραλό σε επτά λεπτά, ωστόσο, εξασφάλισαν την Τσέλσι να πάρει τρεις κρίσιμους βαθμούς.

Ήταν μια επίδειξη κλινικού φινιρίσματος από την Kerr μια νύχτα που πήρε το περιβραχιόνιο για το κλαμπ της. Έχει παλέψει με έναν επαναλαμβανόμενο τραυματισμό στη γάμπα από το Παγκόσμιο Κύπελλο το καλοκαίρι, αλλά έχει βρει τη φόρμα της κάτω από τα φώτα. «Την φανταζόμουν να πετύχει χατ-τρικ απόψε», είπε η μάνατζέρ της, Έμα Χέις. «Ένιωσα ότι δεν της αναγνωρίζονται όλα τα άλλα πράγματα που κάνει. Αν και δεν είναι ακόμα, με τα στάνταρ της, στο υψηλότερο επίπεδο, δεν ξέρω κανέναν που να φυλάει την μπάλα όπως εκείνη. Είναι τόσο εγρήγορση και σκόπιμη με τις κινήσεις της».

Η Τσέλσι έκανε μια γενναία αλλά ώριμη εμφάνιση καθώς συνέχισε τον αγώνα της για να φτάσει στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. «Έχουμε μια ιστορία [winning when not at their best]», συνέχισε ο Χέις. «Νομίζω ότι αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν… η προσαρμοστικότητα. Οι παίκτες είναι τακτικά ευέλικτοι».

Οι Μπλε ήθελαν να ξεκινήσουν την εκστρατεία τους στο Champions League εντός έδρας μετά την απογοητευτική ισοπαλία 2-2 στη Μαδρίτη. Η φιλοξενία του Champions League ήταν πηγή ενθάρρυνσης τις τελευταίες σεζόν και η ομάδα του Hayes έχει αρχίσει να δείχνει άνετα στο Stamford Bridge. Επέστρεψαν στο δυτικό Λονδίνο για δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα αφού νίκησαν 5-1 τη Λίβερπουλ το περασμένο Σάββατο.

Σχετίζεται με: Champions League γυναικών: Το Paralluelo πυροδοτεί την επιστροφή της Μπαρτσελόνα στη Φρανκφούρτη

Ο Χέις έκανε δύο αλλαγές στην ομάδα που ισοφάρισε με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με τη Millie Bright να αποκλείεται λόγω τραυματισμού στο γόνατο, η Kadeisha Buchanan ήρθε για να συνεργαστεί με τον Jess Carter ως κεντρικός αμυντικός. Η Lauren James, φρέσκια από το χατ-τρικ της το Σαββατοκύριακο, αντικατέστησε τη Fran Kirby για να αποκαταστήσει την ανθισμένη συνεργασία της με τον Niamh Charles.

Αν και η Chelsea ήταν το φαβορί στα χαρτιά, θα έχει υπάρξει μεγάλη ανησυχία για την απειλή από την Paris FC. Η Sandrine Soubeyrand χτίζει ένα συναρπαστικό έργο που αρχίζει να αμφισβητεί το status quo. Είναι δεύτερη στην κατηγορία Γυναικών 1 και προκάλεσε σοκ σε όλη την Ευρώπη όταν απέκλεισε την Άρσεναλ και τη Βόλφσμπουργκ, τις ημιτελικές και τις δευτεραθλήτριες της περασμένης σεζόν αντίστοιχα, στην προκριματική φάση.

Ωστόσο, η ομάδα υπέστη απογοήτευση στο ντεμπούτο της σε αυτό το στάδιο της διοργάνωσης, χάνοντας 2-1 από τη σουηδική ομάδα Häcken την περασμένη εβδομάδα. Ο Soubeyrand έκανε μόνο μία αλλαγή σε εκείνο το παιχνίδι, με τον Teninsoun Sissoko να αντικαθιστά την Célina Ould Hocine στην άμυνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ήρεμα, με τις δύο πλευρές να διστάζουν. Η Παρί είναι γνωστή για το θαρραλέο ποδόσφαιρό της, δυνατό στις μεταβάσεις και με ιδιαίτερη δύναμη στα πλάγια σημεία. Προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν νωρίς, με την Clara Matéo να βρίσκει χώρο στα δεξιά, ενώ ο αρχηγός της, Gaëtane Thiney, τράβηξε τα νήματα στη μεσαία γραμμή. Το επιδέξιο άγγιγμα της πέρασε από τη Mathilde Bourdieu με την πρώτη της ευκαιρία, αλλά το χαμηλό σουτ της σταμάτησε η Ann-Katrin Berger.

Όπως συνέβαινε συχνά αυτή τη σεζόν, η απειλή της Τσέλσι ήρθε από τα αριστερά και, καθώς το παιχνίδι ηρέμησε, ο Τσαρλς και ο Τζέιμς άρχισαν να εξασφαλίζουν μια ασφαλή θέση. Ο Τζέιμς είχε μια τέλεια ευκαιρία, αλλά ο τερματισμός του ήταν τρανταχτός ένας εναντίον ενός με τον Chiamaka Nnadozie. Ωστόσο, λύτρωσε τον εαυτό της λίγα λεπτά αργότερα, νικώντας τον Daphné Corboz προτού κάνει πάσα για τον Kerr για να πάει σπίτι.

Οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να είχαν σκοράρει ένα δεύτερο αμέσως μετά, αλλά η Johanna Rytting Kaneryd αρνήθηκε από τον άγρυπνο τερματοφύλακα του Nnadozie. Ήταν η σπίθα που χρειαζόταν η Παρί για να βρει τον δρόμο της επιστροφής στο παιχνίδι, απορροφώντας την πίεση και αρπάζοντας την ευκαιρία. Καθώς πλησίαζε το ημίχρονο, κέρδισαν ένα κόρνερ το οποίο πέτυχε ο Thiney στο μακρινό δοκάρι. Ο Gréboval πήδηξε ψηλά για να κατευθυνθεί προς το σπίτι, πέρα ​​από τον ανυπεράσπιστο Jess Carter.

Η Τσέλσι επέστρεψε με ξεκάθαρη αποφασιστικότητα να μην επαναλάβει τα λάθη της περασμένης εβδομάδας και να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Kirby μυήθηκε στην ήσυχη Jessie Fleming για να προσθέσει δημιουργικότητα.

Δέκα λεπτά μετά την επανεκκίνηση, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Κερ να ολοκληρώνει με στυλ το χατ-τρικ του.

Το δεύτερο γκολ της βραδιάς ήταν ένα ενστικτώδες τελείωμα, διατηρώντας άψογα το σερί για να αποκρούσει μια καλά τοποθετημένη σέντρα από τον Rytting Kaneryd. Το τρίτο ήταν το κορυφαίο ποδόσφαιρο στα καλύτερά του. Αρπάζοντας την μπάλα του Μπέργκερ, χρησιμοποίησε όλη της την εμπειρία για να συγκρατήσει δύο αμυντικούς προτού πυροβολήσει τέλεια τον Nnadozie που υποχωρούσε. Ο Νιγηριανός τερματοφύλακας βοήθησε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να τον αποσπάσει από τη μοίρα του.

Ήταν ένα γκολ που έβγαλε τον άνεμο από την αντίσταση της Παρί, καθώς η Τσέλσι έκλεισε τη νίκη με ένα χτύπημα της Σοφί Ινγκλέ. Ήταν ένα αποτέλεσμα που εγγυήθηκε το αήττητο τους, προσθέτοντας τέσσερις βαθμούς από δύο δύσκολα παιχνίδια. Φιλοξενούν τον κορυφαίο του Ομίλου D Häcken στον επόμενο γύρο τον Δεκέμβριο.